VARISTOR 12V 10A 0402
Product Attributes:
SeriesAutomotive, AEC-Q200, EZJP
Product StatusActive
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts7.5 V
Varistor Voltage (Min)10.8 V
Varistor Voltage (Typ)12 V
Varistor Voltage (Max)13.2 V
Current - Surge10 A
Energy-
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency150 pF @ 1 MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Package / Case0402 (1005 Metric)
TT-DKEY-10-EZJ-P0V120JMTR-ND,10-EZJ-P0V120JMCT-ND,10-EZJ-P0V120JMDKR-ND
in stockINR 55.8
Panasonic Electronic Components
1 1
Panasonic Electronic Components 10-EZJ-P0V120JMTR-ND,10-EZJ-P0V120JMCT-ND,10-EZJ-P0V120JMDKR-ND
Sku: TT-DKEY-10-EZJ-P0V120JMTR-ND,10-EZJ-P0V120JMCT-ND,10-EZJ-P0V120JMDKR-ND
Description of product
VARISTOR 12V 10A 0402
Product Attributes:
Product StatusActive
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts7.5 V
Varistor Voltage (Min)10.8 V
Varistor Voltage (Typ)12 V
Varistor Voltage (Max)13.2 V
Current - Surge10 A
Energy-
Number of Circuits1