EC FAN 172X152X51.6MM 90-265VAC
Product Attributes:
SeriesOA172EC
Product StatusActive
Voltage - Rated110/220VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
Width51.60mm
Air Flow220.0 CFM (6.16m³/min)
Static Pressure0.800 in H2O (199.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesDual Voltage, Electronic Commutation (EC)
Noise55.0dB
Power (Watts)12.50W
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV, UR
Weight1.5 lbs (680.4 g)
TT-DKEY-1053-OA172EC-UR-1WB-ND
in stockINR 7560
Orion Fans
1 1
Orion Fans 1053-OA172EC-UR-1WB-ND
Sku: TT-DKEY-1053-OA172EC-UR-1WB-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesOA172EC
Product StatusActive
Voltage - Rated110/220VAC
Width51.60mm
Air Flow220.0 CFM (6.16m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Noise55.0dB
Power (Watts)12.50W
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-