DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Product Attributes:
SeriesAZ23-G
Product StatusActive
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15 V
Tolerance±2%
Power - Max300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Grade-
Qualification-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms
TT-DKEY-112-AZ23B15-G3-18TR-ND,112-AZ23B15-G3-18CT-ND,112-AZ23B15-G3-18DKR-ND
in stockINR 54.72
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sku: TT-DKEY-112-AZ23B15-G3-18TR-ND,112-AZ23B15-G3-18CT-ND,112-AZ23B15-G3-18DKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Product Attributes:
SeriesAZ23-G
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15 V
Tolerance±2%
Power - Max300 mW
Grade-
Qualification-
Mounting TypeSurface Mount
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms