POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series3852
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation280°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-118-3852A-162-102AL-ND
in stockINR 1480.752
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-3852A-162-102AL-ND
Sku: TT-DKEY-118-3852A-162-102AL-ND
Description of product
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series3852
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation280°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted