POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Product Attributes:
SeriesPRS12R
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs2
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive Material-
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypeThrough Hole
TT-DKEY-118-PRS12R-4025S-103B1-ND
in stockINR 359.63200000000006
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-PRS12R-4025S-103B1-ND
Sku: TT-DKEY-118-PRS12R-4025S-103B1-ND
Description of product
POT 10K OHM 1/20W LINEAR
Product Attributes:
SeriesPRS12R
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs2
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive Material-
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted