LOW VOLTAGE HIGH CURRENT DRIVER,
Product Attributes:
SeriesCUVEE
Product StatusActive
Type-
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)-
Voltage - Input (Max)24V
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)15A
Power (Watts)150 W
Voltage - Isolation-
Dimming-
Features-
Ratings-
Operating Temperature-
Efficiency92%
Termination StyleScrew Terminal
Size / Dimension2.76" L x 2.76" W x 1.38" H (70.0mm x 70.0mm x 35.0mm)
Approval Agency-
Standard Number-
TT-DKEY-1214-LVHC-LPW150/1-PC36K-18-ND
in stockINR 74677.14000000001
Luminus Devices Inc.
1 1
Luminus Devices Inc. 1214-LVHC-LPW150/1-PC36K-18-ND
Sku: TT-DKEY-1214-LVHC-LPW150/1-PC36K-18-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesCUVEE
Product StatusActive
Type-
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)-
Voltage - Input (Max)24V
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)15A
Power (Watts)150 W
Voltage - Isolation-
Dimming-
Ratings-
Operating Temperature-
Efficiency92%