CURRENT SENSOR (400A; +5V)
Product Attributes:
SeriesL37S S05
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing400A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 50kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)20mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-132-L37S400S05M-ND
in stockINR 2668.6349999999998
Tamura
1 1
Tamura 132-L37S400S05M-ND
Tamura 132-L37S400S05M-ND
Sku: TT-DKEY-132-L37S400S05M-ND
Description of product
CURRENT SENSOR (400A; +5V)
Product Attributes:
SeriesL37S S05
Product StatusActive
For MeasuringDC
Current - Sensing400A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 50kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)20mA