3.5F 6.0V 11*21*27
Product Attributes:
SeriesDSF
Product StatusActive
Capacitance3.5 F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated6 V
ESR (Equivalent Series Resistance)130mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.610" (15.50mm)
Size / Dimension0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TT-DKEY-1572-DSF355Q6R0JBF-ND
in stockINR 549.6299999999999
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
1 1
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 1572-DSF355Q6R0JBF-ND
Sku: TT-DKEY-1572-DSF355Q6R0JBF-ND
Description of product
3.5F 6.0V 11*21*27
Product Attributes:
SeriesDSF
Product StatusActive
Capacitance3.5 F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated6 V
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.610" (15.50mm)