LED RED CLEAR 1206 SMD
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
ColorRed
ConfigurationStandard
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating54mcd
Lens StyleRectangle with Flat Top
Lens Size2.06mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant631nm
Wavelength - Peak639nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)1.10mm
TT-DKEY-160-1405-2-ND,160-1405-1-ND,160-1405-6-ND
in stockINR 48.824999999999996
Lite-On Inc.
1 1
Lite-On Inc. 160-1405-2-ND,160-1405-1-ND,160-1405-6-ND
Sku: TT-DKEY-160-1405-2-ND,160-1405-1-ND,160-1405-6-ND
Description of product
LED RED CLEAR 1206 SMD
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
ColorRed
ConfigurationStandard
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating54mcd
Lens Size2.06mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant631nm
Wavelength - Peak639nm
Supplier Device Package1206
Height (Max)1.10mm