DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 14DIP
Product StatusActive
Number of Characters1
Size / Dimension0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.08mm)
Digit/Alpha Size0.40" (10.16mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating2.2mcd
Wavelength - Peak635nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Display Format-
TT-DKEY-160-2007-5-ND
in stockINR 187.20000000000002
Lite-On Inc.
1 1
Lite-On Inc. 160-2007-5-ND
Lite-On Inc. 160-2007-5-ND
Sku: TT-DKEY-160-2007-5-ND
Description of product
Product StatusActive
Number of Characters1
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating2.2mcd
Wavelength - Peak635nm
Power Dissipation (Max)75mW