LED WHITE 1206 SMD
Product StatusActive
ColorWhite
ConfigurationIndependent
Lens ColorYellow
Lens Transparency-
Millicandela Rating315mcd
Lens StyleRectangle with Flat Top
Lens Size1.50mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)1.10mm
TT-DKEY-160-2221-2-ND,160-2221-1-ND,160-2221-6-ND
in stockINR 73.93500000000002
Lite-On Inc.
1 1
Lite-On Inc. 160-2221-2-ND,160-2221-1-ND,160-2221-6-ND
Sku: TT-DKEY-160-2221-2-ND,160-2221-1-ND,160-2221-6-ND
Description of product
LED WHITE 1206 SMD
Product StatusActive
ColorWhite
ConfigurationIndependent
Lens ColorYellow
Lens Transparency-
Millicandela Rating315mcd
Lens Size1.50mm x 1.60mm
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak-
Supplier Device Package1206
Height (Max)1.10mm