TE 80W 2K7 5% BRACKET
Product Attributes:
SeriesTE
Part StatusActive
Resistance2.7 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)80W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing Type-
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension1.102" Dia x 5.984" L (28.00mm x 152.00mm)
Height - Seated (Max)2.520" (64.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Failure Rate-
TT-DKEY-1712-TE80B2K7J-ND
in stockINR 2278.44474
TE Connectivity Passive Product
1 1
TE Connectivity Passive Product 1712-TE80B2K7J-ND
Sku: TT-DKEY-1712-TE80B2K7J-ND
Description of product
TE 80W 2K7 5% BRACKET
Product Attributes:
SeriesTE
Part StatusActive
Resistance2.7 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)80W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing Type-
Mounting FeatureBrackets