DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10 V
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q101
TT-DKEY-1727-BZX84-C10,235TR-ND,1727-BZX84-C10,235CT-ND,1727-BZX84-C10,235DKR-ND
in stockINR 18.720000000000002
Nexperia USA Inc.
1 1
Nexperia USA Inc. 1727-BZX84-C10,235TR-ND,1727-BZX84-C10,235CT-ND,1727-BZX84-C10,235DKR-ND
Sku: TT-DKEY-1727-BZX84-C10,235TR-ND,1727-BZX84-C10,235CT-ND,1727-BZX84-C10,235DKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10 V
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms