LINEAR POSITION SENSOR 4" RANGE,
Product Attributes:
SeriesLZE-13
Product StatusActive
For MeasuringLinear Position
TechnologyLVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94")
Output0V ~ 10V
Output Signal-
Actuator TypeRound Shaft
Linearity±0.15%
Resistance-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply12V ~ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder, Wire Leads
Supplier Device Package-
TT-DKEY-1817-LZE-13-100-A-00-10-S-ND
in stockINR 54343.62
Alliance Sensors Group
1 1
Alliance Sensors Group 1817-LZE-13-100-A-00-10-S-ND
Sku: TT-DKEY-1817-LZE-13-100-A-00-10-S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLZE-13
Product StatusActive
For MeasuringLinear Position
Output0V ~ 10V
Output Signal-
Actuator TypeRound Shaft
Linearity±0.15%
Resistance-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply12V ~ 30V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable