SSR RELAY SPST-NO 100A 1-60V
Product Attributes:
SeriesRM1D
Product StatusActive
Mounting TypeChassis Mount
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load1 V ~ 60 V
Load Current100 A
On-State Resistance (Max)-
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Approval AgencyCE, CSA, cURus, EAC, UKCA
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-1864-RM1D060D100-ND
in stockINR 18288
Carlo Gavazzi Inc.
1 1
Carlo Gavazzi Inc. 1864-RM1D060D100-ND
Sku: TT-DKEY-1864-RM1D060D100-ND
Description of product
SSR RELAY SPST-NO 100A 1-60V
Product Attributes:
SeriesRM1D
Product StatusActive
Mounting TypeChassis Mount
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load1 V ~ 60 V
Load Current100 A
On-State Resistance (Max)-