SSR RELAY SPST-NO 50A 340-460V
Product Attributes:
SeriesRM1E
Product StatusActive
Mounting TypeChassis Mount
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
Voltage - Input4 ~ 20mA
Voltage - Load340 V ~ 460 V
Load Current50 A
On-State Resistance (Max)-
Termination StyleScrew Terminal
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Approval AgencyCE, CSA, cURus, EAC, UKCA
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-1864-RM1E48AA50-ND
in stockINR 28512
Carlo Gavazzi Inc.
1 1
Carlo Gavazzi Inc. 1864-RM1E48AA50-ND
Sku: TT-DKEY-1864-RM1E48AA50-ND
Description of product
SSR RELAY SPST-NO 50A 340-460V
Product Attributes:
SeriesRM1E
Product StatusActive
Mounting TypeChassis Mount
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
Voltage - Input4 ~ 20mA
Voltage - Load340 V ~ 460 V
Load Current50 A
On-State Resistance (Max)-