AC/DC CONVERTER 5V 40W
Product Attributes:
SeriesCFM50S (50W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 6-
Current - Output 18 A
Current - Output 6-
Power (Watts)40W
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency85%
Operating Temperature-30°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.07" H (76.2mm x 50.8mm x 27.1mm)
Approval AgencyCE, cURus, FCC
Standard Number60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM50S050-ND
in stockINR 244225.44
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM50S050-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM50S050-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Product Attributes:
SeriesCFM50S (50W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 6-
Current - Output 18 A
Current - Output 6-
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency85%
Mounting TypeChassis Mount