HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand7/26
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.082" (2.08mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100.0' (30.5m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1430
Features-
Grade-
QualificationMIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/18RD-100-ND
in stockINR 4798.08
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/18RD-100-ND
Sku: TT-DKEY-2215/18RD-100-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand7/26
Length100.0' (30.5m)
Voltage1000V