HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000'
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 1430
Features-
Grade-
QualificationMIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/20BK-1000-ND
in stockINR 36600.479999999996
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/20BK-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2215/20BK-1000-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V