HOOK-UP STRND 22AWG RED
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
QualificationMIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/22RD-1000-ND
in stockINR 35.495999999999995
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/22RD-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2215/22RD-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 22AWG RED
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V