HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET 100'
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.047" (1.19mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100.0' (30.5m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorViolet
QualificationMIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/28VI-100-ND
in stockINR 5584.32
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/28VI-100-ND
Sku: TT-DKEY-2215/28VI-100-ND
Description of product
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/36
Length100.0' (30.5m)
Voltage1000V