FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40BG
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H
Width20.00mm
Air Flow17.5 CFM (0.490m³/min)
Static Pressure0.890 in H2O (221.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise46.2dB(A)
RPM14000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)6 W
TT-DKEY-2223-CFM-4020BG-1140-462-20-ND
in stockINR 1641.6000000000001
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-4020BG-1140-462-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-4020BG-1140-462-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40BG
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Width20.00mm
Air Flow17.5 CFM (0.490m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Noise46.2dB(A)
RPM14000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)6 W