FAN AXIAL 60X20MM BALL 5VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-60B
Product StatusActive
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width20.00mm
Air Flow11.4 CFM (0.319m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise25.7dB(A)
RPM3000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)700 mW
TT-DKEY-2223-CFM-6020B-030-257-20-ND
in stockINR 999.3600000000001
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-6020B-030-257-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-6020B-030-257-20-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesCFM-60B
Product StatusActive
Voltage - Rated5VDC
Width20.00mm
Air Flow11.4 CFM (0.319m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Noise25.7dB(A)
RPM3000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)700 mW