1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 8MM
Product Attributes:
Series15T
Product StatusActive
DigiKey ProgrammableNot Verified
Encoder TypeIncremental
Output TypeOpen Collector
Pulses per Revolution600
Voltage - Supply5V ~ 28V
Actuator Type10mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationUser Selectable
Termination StyleCable
Rotational Life (Cycles Min)-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-2239-15T-14SA-0600NV1ROC-M00-ND
in stockINR 41040
Encoder Products Company
1 1
Encoder Products Company 2239-15T-14SA-0600NV1ROC-M00-ND
Sku: TT-DKEY-2239-15T-14SA-0600NV1ROC-M00-ND
Description of product
Product Attributes:
Series15T
Product StatusActive
Encoder TypeIncremental
Output TypeOpen Collector
Pulses per Revolution600
Voltage - Supply5V ~ 28V
Actuator Type10mm Open Center