SENSOR LINEAR 35MM CONNECTOR
Product Attributes:
SeriesSPS
Product StatusActive
For MeasuringLinear Position
TechnologyMagnetoresistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 35.00mm (0 ~ 1.38")
OutputAnalog Voltage
Output Signal-
Actuator TypeExternal Magnet, Included
Linearity±1%
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Grade-
Qualification-
Package / CaseBox with Connector
Supplier Device Package-
Resistance-
TT-DKEY-2266-SPS-L035-LATS-ND,480-5708-ND
in stockINR 42114.24
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Honeywell Sensing and Productivity Solutions 2266-SPS-L035-LATS-ND,480-5708-ND
Sku: TT-DKEY-2266-SPS-L035-LATS-ND,480-5708-ND
Description of product
SENSOR LINEAR 35MM CONNECTOR
Product Attributes:
SeriesSPS
Product StatusActive
For MeasuringLinear Position
TechnologyMagnetoresistive
OutputAnalog Voltage
Output Signal-
Linearity±1%
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector