21MM SPLIT-CORE 100A:4-20MA UNI
Product Attributes:
SeriesAIMH021
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
FrequencyDC
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply±15V
Response Time-
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypePanel Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2272-AIMH021-100A-420-ND
in stockINR 13551.03
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-AIMH021-100A-420-ND
Sku: TT-DKEY-2272-AIMH021-100A-420-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesAIMH021
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
FrequencyDC
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply±15V
Response Time-
Current - Supply (Max)35mA