0.4" SPLIT-CORE CT 10A:333MV
Product Attributes:
SeriesSCT-0400
Product StatusActive
For MeasuringAC
Sensor TypeCurrent Sensor
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 1kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply-
Response Time-
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2272-SCT-0400-010-ND
in stockINR 5181.03
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-SCT-0400-010-ND
Sku: TT-DKEY-2272-SCT-0400-010-ND
Description of product
0.4" SPLIT-CORE CT 10A:333MV
Product Attributes:
SeriesSCT-0400
Product StatusActive
For MeasuringAC
Sensor TypeCurrent Sensor
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 1kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply-
Response Time-
Current - Supply (Max)-