RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Product Attributes:
SeriesA1
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current50 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time10 ms
Release Time7 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A11ASQ24VDC1.2-ND
in stockINR 338.4
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A11ASQ24VDC1.2-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A11ASQ24VDC1.2-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Product Attributes:
SeriesA1
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current50 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage18 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time10 ms
Release Time7 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSocketable