RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Product Attributes:
SeriesA2
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2F1CSQ12VDC1.6R-ND
in stockINR 250.55999999999997
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2F1CSQ12VDC1.6R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2F1CSQ12VDC1.6R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Product Attributes:
SeriesA2
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
Mounting TypeChassis Mount