RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Product Attributes:
SeriesA2H
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)50 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time10 ms
Release Time10 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2H1CSQ12VDC1.6D-ND
in stockINR 370.08
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2H1CSQ12VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2H1CSQ12VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Product Attributes:
SeriesA2H
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)50 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time10 ms
Release Time10 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeSocketable