RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
Product Attributes:
SeriesA3K
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)80 A
Switching Voltage145VDC - Max
Must Operate Voltage15.6 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
FeaturesMagnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A3K1ASQ24VDC1.6R-ND
in stockINR 822.2399999999999
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A3K1ASQ24VDC1.6R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A3K1ASQ24VDC1.6R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
Product Attributes:
SeriesA3K
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)80 A
Switching Voltage145VDC - Max
Must Operate Voltage15.6 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Mounting TypeSocketable