RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Product Attributes:
SeriesA4
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current82.8 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20 A
Switching Voltage380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time15 ms
Release Time5 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A41AS12VDC-ND
in stockINR 146.88000000000002
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A41AS12VDC-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A41AS12VDC-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Product Attributes:
SeriesA4
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current82.8 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20 A
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time15 ms
Release Time5 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin