L16-S MINIATURE LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL16
Product StatusActive
TypeLinear Actuator
Motor TypeBrushed
Stroke Length5.512" (140.00mm)
Load Force (Dynamic)44.96lbf (200.0N)
Load Force (Static)56.20lbf (250.0N)
Speed0.32 in/s (8.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.50mm
Acceleration-
FeaturesLimit Switches
Gear Reduction Ratio150
Feedback Type-
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-L16-140-150-12-S-ND
in stockINR 12555
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L16-140-150-12-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L16-140-150-12-S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesL16
Product StatusActive
TypeLinear Actuator
Motor TypeBrushed
Stroke Length5.512" (140.00mm)
Speed0.32 in/s (8.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.50mm
Acceleration-
FeaturesLimit Switches
Gear Reduction Ratio150
Feedback Type-