P16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesP16
Product StatusActive
TypeLinear Actuator
Motor TypeBrushed
Stroke Length3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic)11.24lbf (50.0N)
Load Force (Static)122.40lbf (500.0N)
Speed1.81 in/s (46.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.40mm
Acceleration-
FeaturesLimit Switches
Gear Reduction Ratio22
Feedback Type-
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-P16-100-22-12-S-ND
in stockINR 13950
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-P16-100-22-12-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-P16-100-22-12-S-ND
Description of product
P16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesP16
Product StatusActive
TypeLinear Actuator
Motor TypeBrushed
Stroke Length3.937" (100.00mm)
Speed1.81 in/s (46.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.40mm
Acceleration-
FeaturesLimit Switches
Gear Reduction Ratio22
Feedback Type-