RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current150 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)50 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time7 ms
Release Time2 ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2634-PC792C-1A-C-12C-N-X-ND
in stockINR 390.24
Picker Components
1 1
Picker Components 2634-PC792C-1A-C-12C-N-X-ND
Sku: TT-DKEY-2634-PC792C-1A-C-12C-N-X-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current150 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)50 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time7 ms
Release Time2 ms
Mounting TypeSocketable