38MM PLANETARY GEAR MOTOR, 24VDC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated24VDC
RPM975 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)32.91 / 232.42
Power - Rated23.7W
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 1.496" Dia (38.00mm)
Diameter - Shaft0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing3.862" (98.10mm)
Mounting Hole Spacing1.220" (31.00mm)
Termination Style-
Features-
Gear Reduction Ratio-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)88.18 / 622.72
Operating Temperature-
TT-DKEY-2685-MOT-I-81334-IG38-ND
in stockINR 23310.45
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-I-81334-IG38-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-I-81334-IG38-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated24VDC
RPM975 RPM
Power - Rated23.7W
Encoder Type-