27MM SPUR GEAR MOTOR, 12VDC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated12VDC
RPM57 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)12.49 / 88.26
Power - Rated0.45W
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 1.063" Dia (27.00mm)
Diameter - Shaft0.157" (4.00mm)
Length - Shaft and Bearing1.882" (47.80mm)
Mounting Hole Spacing0.630" (16.00mm)
Termination Style-
Features-
Gear Reduction Ratio-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)27.77 / 196.13
Operating Temperature-
TT-DKEY-2685-MOT-RA27GM1:60-ND
in stockINR 11648.250000000002
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-RA27GM1:60-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-RA27GM1:60-ND
Description of product
27MM SPUR GEAR MOTOR, 12VDC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated12VDC
RPM57 RPM
Power - Rated0.45W
Encoder Type-