ENCLOSED DC DC CONVERTER 1 OUTPU
Product Attributes:
SeriesPV350-29Bxx-TR (350W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)300V
Voltage - Input (Max)1500V
Number of Outputs1
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.95A
Power (Watts)350W
Voltage - Isolation4 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency92%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.47" L x 4.92" W x 1.97" H (215.0mm x 125.0mm x 50.0mm)
Approval AgencyIEC, UL
Standard Number-
TT-DKEY-2725-PV350-29B32-TR-ND
in stockINR 34312.815
Mornsun America, LLC
1 1
Mornsun America, LLC 2725-PV350-29B32-TR-ND
Sku: TT-DKEY-2725-PV350-29B32-TR-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPV350-29Bxx-TR (350W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)300V
Voltage - Input (Max)1500V
Number of Outputs1
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.95A
Power (Watts)350W
Voltage - Isolation4 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency92%
Mounting TypeChassis Mount