FUSE 10A 420VAC AXIAL
Product Attributes:
SeriesS520
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating (Amps)10 A
Voltage Rating - AC420 V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast Blow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage200A
Melting I²t155
Approval AgencyTUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.831" L (6.00mm x 21.10mm)
TT-DKEY-283-BK/S520-V-10-R-ND
in stockINR 665.23303
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-BK/S520-V-10-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-BK/S520-V-10-R-ND
Description of product
FUSE 10A 420VAC AXIAL
Product Attributes:
SeriesS520
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating (Amps)10 A
Voltage Rating - AC420 V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast Blow
Melting I²t155
Approval AgencyTUV, UR
Color-