VARISTOR THERMAL 300VAC 20MM
Product Attributes:
SeriesMOVTP
Product StatusActive
Maximum AC Volts300 V
Maximum DC Volts385 V
Varistor Voltage (Min)423 V
Varistor Voltage (Typ)470 V
Varistor Voltage (Max)517 V
Current - Surge10 kA
Energy350J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
FeaturesThermally Protected
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm
TT-DKEY-283-MOVTP20V300N-ND
in stockINR 241.33499999999998
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVTP20V300N-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVTP20V300N-ND
Description of product
VARISTOR THERMAL 300VAC 20MM
Product Attributes:
SeriesMOVTP
Product StatusActive
Maximum AC Volts300 V
Maximum DC Volts385 V
Varistor Voltage (Min)423 V
Varistor Voltage (Typ)470 V
Varistor Voltage (Max)517 V
Current - Surge10 kA
Energy350J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency-
FeaturesThermally Protected
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm