AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60 W
No Load Power Consumption210mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length47.2" (1.20m)
Input ConnectorIEC 320-C8
Features-
Size / Dimension4.72" L x 2.09" W x 1.26" H (120.0mm x 53.0mm x 32.0mm)
Approval AgencyCB, CCC, CE, FCC, GS, PSE, RCM, TUV
Standard Number60950-1
TT-DKEY-2882-15DYS865-120500W-ND
in stockINR 2460.7799999999997
Ideal Power Ltd.
1 1
Ideal Power Ltd. 2882-15DYS865-120500W-ND
Sku: TT-DKEY-2882-15DYS865-120500W-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60 W
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency88%
Cord Length47.2" (1.20m)
Input ConnectorIEC 320-C8