AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)36 W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length59" (1.50m)
Input ConnectorIEC 320-C8
Features-
Size / Dimension4.49" L x 1.97" W x 1.34" H (114.0mm x 50.0mm x 34.0mm)
Approval AgencyCE, cUL, FCC, UL
Standard Number60950-1
TT-DKEY-2882-40XA065BP1200300-ND
in stockINR 2628.18
Ideal Power Ltd.
1 1
Ideal Power Ltd. 2882-40XA065BP1200300-ND
Sku: TT-DKEY-2882-40XA065BP1200300-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)36 W
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Cord Length59" (1.50m)
Input ConnectorIEC 320-C8