AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Product Attributes:
SeriesFSP060-DHAN3 (60W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60 W
No Load Power Consumption75mW
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency89%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length39.4" (1.00m)
Input ConnectorIEC 320-C14
Features-
Size / Dimension4.33" L x 2.44" W x 1.24" H (110.0mm x 62.0mm x 31.5mm)
Approval AgencyCCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Standard Number60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP060-DHAN3-ND
in stockINR 3236.4
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP060-DHAN3-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP060-DHAN3-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Product Attributes:
SeriesFSP060-DHAN3 (60W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60 W
No Load Power Consumption75mW
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency89%
Cord Length39.4" (1.00m)
Input ConnectorIEC 320-C14