AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Product Attributes:
SeriesFSP090M (90W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)90 W
No Load Power Consumption210mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorPower DIN, 4 Pin
Cord Length59" (1.50m)
Input ConnectorIEC 320-C14
Features-
Size / Dimension5.71" L x 2.77" W x 1.12" H (145.0mm x 70.2mm x 28.4mm)
Approval AgencyCE, cULus, FCC, TUV, VCCI
Standard Number60601-1
TT-DKEY-2967-FSP090M-RHA-ND
in stockINR 7001.505
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP090M-RHA-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP090M-RHA-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Product Attributes:
SeriesFSP090M (90W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)90 W
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI
Cord Length59" (1.50m)
Input ConnectorIEC 320-C14