AC/DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
SeriesPM500F (500W)
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 120.84 A
Current - Output 6-
Power (Watts)250W (500W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 4.21" W x 1.56" H (101.6mm x 106.9mm x 39.6mm)
Approval AgencyCE, cURus, TUV, UL
Standard Number60601-1
TT-DKEY-2967-PM500F-14B-ND
in stockINR 2166100.1999999997
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-PM500F-14B-ND
Sku: TT-DKEY-2967-PM500F-14B-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
SeriesPM500F (500W)
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 120.84 A
Current - Output 6-
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency92%
Mounting TypeChassis Mount