POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
SeriesPro Audio 3310
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3310Y-001-103L-ND
in stockINR 468.832
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3310Y-001-103L-ND
Bourns Inc. 3310Y-001-103L-ND
Sku: TT-DKEY-3310Y-001-103L-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPro Audio 3310
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation300°
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted