CBL RIBN 60COND 0.05" GRAY FEET
Product Attributes:
Series3365
Product StatusActive
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors60
Pitch0.050" (1.27mm)
LengthEnter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width3.000" (76.20mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300 V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
FeaturesSplice Free, Zippable
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-3365/60300SF-DS-ND
in stockINR 721.44
3M
1 1
3M 3365/60300SF-DS-ND
3M 3365/60300SF-DS-ND
Sku: TT-DKEY-3365/60300SF-DS-ND
Description of product
Product Attributes:
Series3365
Product StatusActive
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors60
Pitch0.050" (1.27mm)
Wire Gauge28 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Width3.000" (76.20mm)
Voltage300 V