RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Product Attributes:
SeriesAZ9731
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesMINI-ISO w/ Steel Mounting Bracket
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-3385-AZ9731-1C-12DC1-ND
in stockINR 384.48
American Zettler
1 1
American Zettler 3385-AZ9731-1C-12DC1-ND
Sku: TT-DKEY-3385-AZ9731-1C-12DC1-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Product Attributes:
SeriesAZ9731
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
Mounting TypeChassis Mount