POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series3549
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±3%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs2
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3549S-2AA-103/103A-ND
in stockINR 7381.92
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3549S-2AA-103/103A-ND
Sku: TT-DKEY-3549S-2AA-103/103A-ND
Description of product
Product Attributes:
Series3549
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±3%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
TaperLinear
Number of Gangs2
Adjustment TypeUser Defined
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted