POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series3590
Product StatusActive
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3590S-2-202L-ND
in stockINR 2393.664
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3590S-2-202L-ND
Bourns Inc. 3590S-2-202L-ND
Sku: TT-DKEY-3590S-2-202L-ND
Description of product
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series3590
Product StatusActive
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted